Namiot dachowy jak zrobić ? Etapy


Ostatni wyjazd pokazał niedoskonałości związane z noclegiem w plenerze. Trafiliśmy na deszczową pogodę :/
Przygotowanie/przystosowanie samochodu do noclegu, choć szybko się rozkładało, to niestety dwie osoby zmuszone były do wyjścia na deszcz, mniejszy lub większy ale ,powodujący zmoknięcie.
Mamy zamontowaną markizę boczną , markizę tylną pod którymi można się skryć od deszczu ale...czas rozkładania :/
Przeglądając internet uwagę moją przykuły namioty dachowe rozkładane na bok lub do tyłu z przedsionkiem.
Czemu z przedsionkiem ?? Możemy korzystać z zadaszenia które tworzy, po rozłożeniu namiotu, przedsionek. Korzystać jako przebieralnia,kuchnia,itp.
Obserwując filmy z rozkładania namiotu zauważyłem że nie potrzeba zbyt dużo czasu a i moknie :) jedna osoba :)
Awaryjne, szybkie, otwieranie trwa bardzo krótko. Awaryjne czyli bez dodatków typu daszki/okapniki nad oknami.
No to zaczynam szukać sklepu :) Ceny z lekka mnie poraziły i zdziwiły. Rozpiętość cenowa od 3500 do prawie 20000 ?!?!?!?!
No dobra wiem ; zastosowane materiały, marka i logo firmy kosztuje ale działanie jest w 95% takie same i uszyli to ludzie :)
Jako że lubię własne rozwiązania a i kasę można przy okazji zaoszczędzić podjąłem próbę zrobienia samemu namiotu dachowego z przedsionkiem :)
Na rysunkach, szkicach sklejaniu modeli upłynęło parę wieczorów.
Po zgromadzeniu wszystkiego co potrzebne do zrobienia konstrukcji samo wykonanie zajęło mi nie cały dzień. Oczywiście rysunek ,a rzeczywistość, po dokonanych poprawkach różni się :) Ale taka rola prototypu :)
Warto jest też szukać w necie dostawców- rozbieżności cenowe wahają się w granicach 20-30%. Sama konstrukcja (sklejka,rurki aluminiowe,trójniki z twardej gumy,płaskownik na zawiasy,śruby z podkładkami i nakrętkami klej) kosztowało mnie 190zł :)
Następnym etapem, trochę obawiam się go, będzie zakup odpowiedniej tkaniny i wszystkiego tego co jest potrzebne do szycia.
I tu też rozbieżności cenowe tkanin o takich samych parametrach ->> od 9zł za mb do 36zł za mb, przy tych samych szerokościach. Samo szycie mam (????) obcykane w głowie ale i też robię próbne szycia na tkaninach które dostałem/kupiłem od niektórych dostawców. Próbki zazwyczaj są dość duże tak więc mogę kombinować na mojej starej maszynie do szycia Łucznik :)
O zakupach oraz specyfikacji wszystkiego co potrzebne do szycia, będzie potem :) Teraz sama konstrukcja namiotu.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=QRzah3iMz1s&list=PL9FwoheL4JbBcAJy2yB9TQXjxoqg_-V1C